تبلیغات
برق و الکترونیک - تلفن همراه بین المللی
 
برق و الکترونیک
گروه آموزشی برق و الکترونیک شهرستان رامسر
 
 
یکشنبه 8 آبان 1390 :: نویسنده : مصطفی چاووشی
باند بسامدی چیست؟

تلفن‌های سلولی یا همراه از امواج رادیویی برای انتقال مكالمات و صدای شما استفاده می‌كنند. این امواج می‌توانند شامل بسامدهای مختلفی باشند، درست مشابه امواج یك رادیوی معمولی، كه هر ایستگاه بر روی یك بسامد، سیگنال ارسال می‌كند. برای مثال در صورتی كه شما به یك ایستگاه رادیویی FM گوش می‌دهید، بسامد آن در محدوده باند FM و بین 88 mhz تا 108 mhz قرار دارد و در صورتی كه به یك ایستگاه AM گوش می‌كنید، بسامد آن بین 0.55 mhz الی 1.6 mhz قرار دارد.

سامانه‌های تلفن سلولی GSM روی چهار نوع باند بسامدی مختلف قرار گرفته‌اند، دو باند برای خدمات GSM در ایالات متحده و همچنین دو باند متفاوت دیگر نیز برای این خدمات در كشورهای دیگر جهان وجود دارد.

باند

گستره بسامد های ارسال

گستره بسامد های دریافت

850 MHz

824.2 - 848.8 MHz

869.2 - 893.8 MHz

900 MHz

880.2 - 914.8 MHz

925.2 - 959.8 MHz

1800 MHz

1710.2 - 1784.8 MHz

1805.2 - 1879.8 MHz

1900 MHz

1850.2 - 1909.8 MHz

1930.2 - 1989.8 MHz

باند های چهارگانه تلفن همراه

در حالت آرمانی مشتركان به تلفنی نیاز خواهند داشت كه در هر چهار باند یاد شده به طور معمولی كار كند، اما چنین گوشی‌هایی هنوز كمیاب و گران‌قیمت به نظر می‌رسند. بنابراین پیشنهاد دیگر آن است كه برحسب كشور مورد اقامت یا مسافرت از یك گوشی تلفن دو یا سه بانده كه در شرایط موردنظر كارایی مطلوب را داشته باشد استفاده شود.  البته اگرچه باندهای 900 و 850 و یا 1800 و 1900 به یكدیگر خیلی نزدیك هستند، اما گوشی تلفنی كه مخصوص هر یك از این باندها تولید شده است، نمی‌تواند در باندهای دیگر كار كند.كدام بسامدها در ایالات متحده به كار می‌روند؟

به طور كلی باند 1900 mhz در ایالات متحده برای خدمات تلفن همراه GSM در نظر گرفته شده است، اما اخیرا یك باند 850 mhz (مگاهرتز) نیز به این مجموعه تعلق گرفته كه باند مذكور بیشتر در نواحی روستایی و حومه یا خارج از شهرها به كار گرفته می‌شود چرا كه این باند در این مناطق از برد و قدرت نفوذ بیشتری نسبت به باند 1900 mhz برخوردار است. در آمریكا بیشتر خدمات تلفن همراه روی باند 850 به شركت AT&T تعلق دارد.

باند 800 مگاهرتز چیست؟ آیا پنجمین باند GSM است؟

حقیقت آن است كه در هیچ یك از باندهای تلفن همراه GSM، باندی به نام 800 mhz تعریف نشده است چنان كه برخی از عامه مردم و یا حتی فروشندگان از روی عدم اطلاع، عنوان می‌كنند كه تلفن، علاوه بر باندهای معمول، در باند 800 نیز كار می‌كند. این فقط یك اشتباه است، چنین باندی وجود ندارد و اكثرا منظور همان باند 850 است نه 800.

آیا یك مشترك در آمریكا به داشتن گوشی مخصوص هر دو باند نیازمند است؟

درواقع پاسخ این سوال بستگی دارد به این كه مشترك در چه منطقه و محلی از تلفن خود استفاده می‌كند. اگر در مناطق مركزی و شهری از تلفن همراه استفاده می‌كند، به احتمال زیاد نیازی به استفاده از باند 850 نخواهد داشت.

كدام بسامدها كاربرد بین‌المللی دارند؟

فناوری GSM در ابتدا در اروپا توسعه یافت و سپس به آمریكا و دیگر كشورها راه یافت. در آغاز تمامی كشورها از باند 900 برای ارائه خدمات GSM استفاده كردند و پس از گذشت چند سال شركت‌های فراهم آورنده خدمات، بر اثر افزایش تراكم باند 900، شروع به گسترش پوشش شبكه‌های 1800 mhz نیز كردند. هنگامی كه كشور آمریكا ارائه خدمات GSM را آغاز كرد، برخی از كشورهای مرتبط و نزدیك به آن با پیروی از سیاست و تدابیر آمریكا، خدمات GSM خود را نیز مطابق با آنها و بر روی باند 1900 mhz و در مواردی نیز 850 ارائه كردند. اما تقریبا در بقیه كشورهای جهان از سامانه غیرآمریكایی و بسامدهای بین‌المللی GSM یعنی 900 و در مواردی 1800 استفاده می‌شود.

هنگام مسافرت به خارج از كشور به گوشی سازگار با كدام یك از باندها نیاز است؟

این امر كاملا بستگی به كشور مقصد خواهد داشت. در جدولی كه در ادامه می‌آید به شما كمك می‌كنیم تا بدانید كه كدام یك از كشورها از كدام باندها استفاده می‌كنند و بر این اساس گوشی مناسب را تهیه و استفاده كنید. همان طور كه در جدول نیز مشاهده می‌شود باند900 متداول‌ترین باند GSM جهانی است و سپس باند 1800در ردة دوم قرار دارد و برخی از كشورها نیز علاوه بر دو باند مذكور باند 1900 را نیز دارند.

برای آگاهی از این كه گوشی تلفن همراه باید از كدام باندها پشتیبانی كند، چند حالت مختلف ممكن، ذكر و در مورد هر یك توضیحی ارائه می‌شود.

1) استفاده فقط داخل آمریكا:

اگر مشترك قصد دارد از تلفن همرا خود فقط در داخل كشور آمریكا استفاده كند نیازمند تهیه یك گوشی تلفن دو بانده با قابلیت پشتیبانی از باندهای 1900 و 850 خواهد بود. البته باند 1900 نیز به تنهایی پوشش خوبی را ارائه خواهد داد.

2) استفاده فقط در خارج از آمریكا:

در صورتی كه مشترك از تلفن همرا خود در كشورهایی به جز ایالات متحده استفاده می‌كند، تهیة یك گوشی دوباندة 900 و 1800 برای وی مناسب خواهد بود. البته باند 900 مگاهرتز نیز به تنهایی پوشش خوبی را ارائه می‌دهد، اما هم اكنون اكثر گوشی‌های موجود هر دو باند را دربر می‌گیرند.

3) استفاده هم در آمریكا و هم خارج از آن:

در چنین شرایطی، مشترك نیازمند یك تلفن سه بانده با پوشش باندی 900، 1800، 1900 است. البته برخی از گوشی‌ها كه به چهار باندی مشهورند قادرند تا تمامی باندهای تلفن GSM را پوشش دهند.

چرا گوشی‌های چهارباندی به سادگی یافت نمی‌شوند؟

این گوشی‌ها در اوایل زمان عرضه به بازار بسیار كم تنوع و گران قیمت بودند ولی بعد از گذشت تقریباً 9 ماه به وفور وارد بازار شدند. برخی مدل‌های معمول این نوع گوشی‌ها (چهار باندی) به شرح زیر است.

Motorola

V400 / V330 / V600 / V620 / A780 / V220

V500 / V501 / V505 / V525 / V551 / V555

NEC

515 / 525

Palm

Treo 600 / 650

Sharp

GX32

HP

i6315

برخی از مدلهای گوشی تلفن همراه چهار باندی

چرا همه تلفن‌های همراه، همساز نیستند؟

برای این پرسش دو علت وجود دارد. اول آن كه تلفن‌های سلولی (همراه) از انواع مختلفی از فركانس‌های رادیویی و سامانه‌‌های كدگذاری استفاده می‌كنند و مسأله دوم یك دلیل تجاری یا بازرگانی را شامل می‌شود و آن این كه ممكن است تلفن همراه از خدمات شركتی خاص پیروی كند، به شكلی كه برای همگون شدن با دیگر شبكه‌ها نیازمند توافق برقراری رومینگ بین آنها باشد كه در بخش‌های بعدی به مسأله رومینگ بیشتر خواهیم پرداخت.

اما باید بدانیم كه برای استفاده از خدمات تلفن همراه در هنگام سفر و در كشورهای دیگر، مشتركان نیاز به یك حساب (سیم‌كارت) همساز علاوه بر یك گوشی همساز خواهند داشت.

تلفن‌های چندباندی:

برخی از سازندگان گوشی تلفن همراه، بر مبنای وجود اختلافات میان بسامدها و باندهای GSM بر آن شدند كه محصولات خود را به گونه‌ای طراحی و تولید كنند كه با هر دو یا حتی سه باند مختلف سامانه GSM سازگاز باشند. چنانچه علاوه بر امكان استفاده در دو باند معمول جهانی، بر روی باند 1900 (و در بعضی موارد 850) آمریكا نیز قابل استفاده باشند. این گوشی‌ها به كاربران اجازه می‌دهند تا در هر كجا چه محدوده محلی و منطقه‌ای و چه جهانی از گوشی خود استفاده كنند و به طور خلاصه شما برای حداكثر بهره‌مندی از تلفن خود نیازمند یك گوشی تلفن همراه سه بانده (1900، 1800، 900) خواهید بود.

تلفن‌های دوباندی:

این گوشی‌ها ممكن است شامل دو باند جهانی (1800 و 900) باشند و یا می‌توانند از یك باند جهانی و باند دیگر كه مخصوص آمریكاست تشكیل شده باشند، برای مثال 900 و 1900 مگاهرتز. اما تلفن‌هایی كه دو باند معمول جهانی را پوشش می‌دهند در همه جای جهان به جز آمریكا قابل استفاده خواهند بود.

تلفن‌های سه باندی:

اغلب گوشی‌های جدید امروزی شامل این ویژگی می‌شوند كه با تمامی باندها سازگاری خواهند داشت و در سرتاسر جهان و شبكه‌های GSM تمامی كشورها قابل استفاده خواهند بود.

قفل شده یا غیرقفل شده؟

اگر شما یك گوشی تلفن همراه خریداری می‌كنید، بهتر آن است كه این گوشی از نوع غیر قفل شده باشد، به این معنی كه قابلیت استفاده با هر نوع سیم‌كارتی و هر شبكه تلفن همراه GSM را داشته باشد. در این صورت شما می‌توانید تمامی اطلاعات تماس را با تعویض سیم‌كارت مورد استفاده تغییر دهید ولی اگر گوشی شما مخصوص نوع خاصی از سیم‌كارت و یا تنها مختص استفاده در شبكه‌ای باشد كه شركت خدمات دهنده سیم‌كارت آن را ارائه می‌دهد شما دیگر این امكان را نخواهید داشت و با تعویض سیم‌كارت، گوشی نیز نیاز به تعویض خواهد داشت.

این گونه ایجاد محدودیت‌ها برای مشتركین كه معمولا برحسب سیاست‌های رقابتی بین خدمات دهندگان مختلف انجام می‌گیرد باعث می‌شود تا با استفاده از سیم‌كارت‌های غیرتعریف شده و نامربوط، گوشی تلفن به طور الكترونیكی قفل شده و غیرقابل استفاده می‌شود.

این نوع سیاست‌ها معمولا باعث تحت فشار گذاشتن مشتركان و مجبور كردن آنها برای استفاده از سیم‌كارت‌های یك شبكه خاص انجام می‌گیرد. بنابراین برخی از شركت‌ها با اجرای این سیاست به نوعی مشتركین را اسیر خدمات خود خواهند كرد.

تماس‌های بین‌المللی با تلفن‌های همراه

سیم‌كارت، قلب تپنده تلفن شما:

یكی از مزایای مهم و بزرگ تلفن‌های سلولی این است كه آنها دارای یك قطعه كوچك تراشه حافظه رایانه‌ای به نام سیم‌كارت (sim)(1 ) هستند. سیم‌كارت‌ها اطلاعات مربوط به صورت حساب مشتركین، شماره تلفن‌های تماس، پیام‌های نوشتاری و برخی موارد دیگر را در خود ذخیره و نگهداری می‌كنند. این تراشه‌های كوچك دو مزیت را برای مشتركین فراهم می‌آورند.

- اول: شما می‌توانید گوشی تلفن خود را عوض كنید اما از همان سیم‌كارت قبلی و بدون نیاز به تغییر شماره تلفن و همچنین بدون از دست دادن اطلاعات ذخیره شده روی سیم‌كارت از آن استفاده كنید.

- دوم: شما می‌توانید مشخصات و میزان خدمات و هزینه‌های خود را تنها با تعویض تراشه سیم كارت از یك خدمات دهنده به خدمات دهنده دیگر به راحتی تغییر دهید. این ویژگی وقتی كه از كشوری به كشور دیگر مسافرت می‌كنید بیشتر به كمك شما می‌آید و هزینه تماس‌های شما را تا حد زیادی كاهش خواهد داد.

خدمات پیش پرداخته محلی:

مشتركین معمولا هنگامی كه از شهر یا كشور خود به هر دلیل خارج می‌شوند و نیاز به برقراری تماس‌های مكرر را احساس می‌كنند، این كار را به وسیله تلفن‌های همراهشان صورت می‌دهند اما باید توجه داشت كه خارج شدن از منطقه ثبت سیم‌كارت باعث افزایش هزینه تماس‌های برقرار شده می‌شود و این امر در درازمدت و درصورت بالا بودن حجم تماس‌ها برای مشتركین به صرفه نخواهد بود. در چنین حالتی ساده‌ترین راه حل خریداری و استفاده از یك سیم كارت پیش پرداخته محلی است كه مربوط به همان منطقه و یا كشور است.

استفاده از این سیم‌كارت‌ها هیچ گونه تشریفات وقت‌گیر و اضافه‌ای ندارد، (ثبت‌نام، پر كردن فرم‌ها، انتظار طولانی و...) و به هیچ گونه سپرده و وثیقه سنگینی نیاز نیست. مشتركین مبلغ مناسب با میزان تماس‌ها را از پیش به فراهم آورنده خدمات پرداخت كرده و در قبال آن یك سیم كارت، یك شماره تلفن جدید و البته یك حساب پیش پرداخته برای هزینه‌ تماس‌هایی كه برقرار خواهند كرد، دریافت می‌كنند. پس از آن مشترك می‌تواند تا سقف حساب پیش پرداخته خود از خدمات بهره‌مند شود و پس از پایان مدت تعیین شده یا اتمام اعتبار، نسبت به افزایش یا شارژ مجدد حساب خود و یا حتی گشایش حساب جدید (خریداری یك سیم كارت جدید پیش پرداخته) اقدام كند. استفاده از این امكانات از آن جهت برای مشتركین به صرفه‌تر است كه گاه هزینه تماس‌ها را نسبت به سیم كارت اولیه تا یك دهم كاهش می‌دهند.

برقراری تماس‌های بین‌المللی از خارج از كشور

یكی از خدماتی كه معمولاً شركت‌های فراهم آورنده خدمات تلفن همراه ارائه می‌دهند، سرویس «Call Back» است. هنگامی كه مشتركین كشور خود را ترك می‌كنند در حالی كه نیازمند برقراری تماس‌های تلفنی مداوم و طولانی با مبدا یا كشور اصلی هستند، این امر هزینه هنگفتی را به آنها تحمیل می‌كند، با استفاده از این خدمات مشترك می‌تواند جهت برقراری تماس با كشور مبدا به یك شماره تعیین شده رایگان از طرف خدمات دهنده در كشور مبدأ زنگ زده و شماره شناسایی خود را شماره‌گیری كند. پس از این كار باید گوشی را قطع كند. بعد از چند لحظه‌ سامانه مركزی خدمات دهنده با شماره تلفن همراه مشترك (علاوه بر شماره تلفن همراه، مشترك می‌تواند این ارتباط را با هر شماره دیگری مانند هتل یا محل اقامت كه از قبل برای سامانه برنامه‌ریزی و تعریف كرده است برقرار كند.) تماس گرفته می‌شود و مشترك بعد از پاسخگویی به آن (برداشتن گوشی) صدای بوق آزاد (آماده شماره‌گیری) را می‌شنود، در این هنگام وی می‌تواند مستقیما با شماره مورد نظر تماس برقرار كند. استفاده از این سرویس موجب كاهش چشمگیر هزینه‌های تماس بین‌المللی خواهد شد.

برقراری تماس‌های بین‌المللی از داخل كشور

معمولا به مشتركین توصیه می‌شود در صورتی كه نیازمند تماس‌های مستمر بین‌المللی از داخل كشور به خارج هستند، از تلفن همراه استفاده نكنند و در عوض جهت كاهش هزینه‌ها به آنها توصیه می‌شود تا از كارت‌های تماس تلفن بین‌الملل پیش پرداخته استفاده كنند چرا كه مشتركین به وسیله این كارت‌ها به راحتی می‌توانند در هر جا چه در خانه، محل كار و یا حتی از تلفن همراه خود یك تماس بین‌المللی به صرفه برقرار كنند. به این معنی كه مشترك با خرید و استفاده از این كارت‌ها جهت برقراری تماس، باید یك شماره محلی را بدون هیچ پیش شماره اضافی شماره‌گیری كرده و تماس اصلی را به وسیله شماره‌گیری غیرمستقیم و به واسطه شركت خدمات‌دهنده برقرار كند.

خدمات رومینگ جهانی

یكی از بهترین روش‌ها برای بهره‌مندی از خدمات تلفن همراه در خارج از كشور و هنگام مسافرت و اقامت در كشورهای دیگر، استفاده از خدمات رومینگ جهانی است. این خدمات علاوه بر هزینه كمتر به مشتركین اجازه می‌دهند تا شماره تلفن خود را بدون تغییر حفظ كند. همان طور كه ذكر شد، شبكه‌های تلفن همراه در ایالات متحده بسیار گسترده و متنوع هستند از جمله آن كه سامانه تلفن همراه آنها نیز در باند 1900 مگاهرتز عمل می‌كنند و ممكن است گوشی‌های دیگر در این شبكه‌ها كارایی نداشته باشند. اما در صورتی كه مشتركین نیاز داشته باشند كه علاوه بر كشور اصلی (ایالات متحده) در هنگام مسافرت و اقامت در كشورهای دیگر جهان همچنان از خدمات تلفن همراه خود بهره‌مند شوند دو راه حل پیش رو دارند، نخست آن كه گوشی تلفن را از نوعی تهیه كنند كه قابلیت كار در هر دو سیستم جهانی و آمریكایی را داشته باشد و راه حل دوم آن كه یك گوشی جداگانه دو بانده مخصوص شبكه‌های GSM جهانی (900/1800 mhz) خریداری كنند تا به كمك آن بتوانند از خدمات تلفن همراه در بیش از 170 كشور دنیا استفاده كنند.

اقامت درازمدت در یك كشور خارجی

در صورتی كه مشتركین مدت زمان زیادی را باید در كشور خارجی، اقامت كنند و یا حجم تماس‌های تلفنی برقرار شده توسط آنها زیاد است، مشتركین می‌توانند از خدمات رومینگ بین‌المللی و یا خدمات ماهواره‌ای استفاده كنند.

در حالی كه از خدمات رومینگ و با سیم كارت اصلی (كشور مبدأ مشترك) در كشورهای خارجی استفاده شود، برحسب نوع سیم‌كارت، مشترك می‌تواند از میان اپراتورهای موجود در كشور مورد اقامت بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب كرده و از آن استفاده كند. چرا كه ممكن است برخی از اپراتورها در بعضی نقاط آن كشور پوشش شبكه‌ای خوبی نداشته باشند.

نوع مطلب : دانستنیهای علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


گروه آموزشی برق و الكترونیك آموزش و پرورش شهرستان رامسر
barghramsar@yahoo.com

مدیر وبلاگ : علیرضا رضی کاظمی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

كد موسیقی برای وبلاگ

آپلود عکس


.